Publikfriande Goder afton med UDG

16/12-10 kl 14:52

Årets lucia- och staffanskonsert blev något alldeles extra. I ett närmast fullsatt UKK bjöd UDG på både skönsång och ett riktigt uppskattat spex som frambringade både skratt och glädjetårar hos publiken.

Vi i UDG vill tacka alla som kom. På återseende nästa år!

Närmast i framtiden ligger julen vilken innebär både julspel och juldagshögmässa. Här har du chansen att se hela kören fast vid olika tillfällen (se sidomenyn!)

Bilder och eventuella videoklipp från “Goder afton” kommer att läggas upp inom en snar framtid.

Kommentera denna nyhet

Kommentar:

OBS: Kommentaren kommer att modereras före det att den publiceras så du behöver inte skicka en till kommentar.

Om Uppsala domkyrkas gosskör

Uppsala domkyrkas gosskör grundades 1920 av ärkebiskop Nathan Söderblom. Kören är den äldsta av sitt slag i Sverige. Förresten, spana in UDG:s egna presenttips och julklappstips! Den här sidans design har utvecklats i samarbete med Världsmusik.se och Filmscore.se.